Po co wcześnie wykrywać zaburzenia funkcji poznawczych?
Nieprawdą jest potoczna opinia, że po zdiagnozowaniu zaburzeń funkcji poznawczych nic nie można z tym zrobić. Naukowcy już dawno zidentyfikowali elementy stylu życia, które wpływają na stan naszych funkcji poznawczych. Te czynniki to:

  • Palenie
  • Nadmierne spożycie alkoholu
  • Poważne urazy mózgu
  • Poziom edukacji
  • Nadciśnienie
  • Utrata słuchu
  • Cukrzyca
  • Zanieczyszczenie powietrza
  • Izolacja społeczna
  • Depresja
  • Otyłość
  • Brak aktywności fizycznej

Wiele z tych czynników ryzyka to są rzeczy, które możesz zmienić. Jest wiele dowodów, że znaczącej liczbie przypadków demencji można zapobiec lub ją opóźnić, podejmując działania prozdrowotne.

Chociaż na początku diagnoza łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych (MCI) może wydawać się przerażająca, stan ten już dzisiaj można skutecznie leczyć i podjąć szereg kroków, aby zmniejszyć i znacznie opóźnić ryzyko rozwoju demencji. Istnieje też coraz większa liczba terapii farmakologicznych, które opóźniają rozwój zaburzeń poznawczych.


Wprawdzie obecnie nie ma lekarstwa na demencję, istnieje jednak realne prawdopodobieństwo, że w niedalekiej przyszłości pojawią się skuteczne metody leczenia, które będą powstrzymywać rozwój chorób neurodegeneracyjnych.

Aplikacja Spectrum Insights (iOS, Android) pozwala na wczesne wykrycie łagodnych zaburzeń funkcji poznawczych. Czy pomiar funkcji poznawczych ma znaczenie? Tak! Istnieją terapie, które znacząco odsuwają w czasie osunięcie się naszego umysłu w nieodwracalną demencję! Dzięki naszej aplikacji Twój mózg zwróci na siebie Twoją uwagę tak szybko, jak na to zasługujesz!

Właściwie to po co mierzyć funkcje poznawcze?
Im wcześniej zaczniesz dbać o zdrowie swojego umysłu, tym większy będziesz mieć wpływ na swoje zdrowie.

Dostępne dla każdego
Zmierz swoje funkcje poznawcze bez względu na to, kim jesteś i gdzie jesteś.

Szybsze niż tradycyjne testy
Test Spectrum Insights zajmie ci mniej niż 5 minut.

Czułe i dokładne
Wykrywa problemy poznawcze znacznie szybciej i wcześniej niż inne testy.

Poznaj Spectrum Insights, aplikację wellness, która obiektywnie zmierzy zdrowie Twoich funkcji kognitywnych, dostępną na iPhone’a oraz Androida bez dodatkowego sprzętu.

Zacznij się mierzyć już dziś!

App Store

Google Play

Czym jest zdrowie poznawcze?
Zdrowie poznawcze definiuje się jako „zdolność myślenia, uczenia się i zapamiętywania”. Dzięki temu jesteśmy w stanie przypominać sobie różne zdarzenia, uczyć się nowych rzeczy oraz je zapamiętywać.

Czym jest upośledzenie funkcji poznawczych?
Według Stowarzyszenia Alzheimera, łagodne upośledzenie funkcji poznawczych (MCI) definiuje się jako „stan, w którym osoba ma łagodne, ale wymierne zmiany w zdolności myślenia, które są zauważalne dla osoby dotkniętej tymi zaburzeniami oraz członków rodziny i przyjaciół, ale jednostka ta nadal jest w stanie samodzielnie wykonywać codzienne czynności”.

Czy upośledzenie funkcji poznawczych (MCI) oznacza, że mam chorobę Alzheimera?
Łagodne upośledzenie funkcji poznawczych nie oznacza, że masz demencję lub że ona się u ciebie rozwinie. Jednak zgodnie z danymi stowarzyszeń alzheimerowskich osoby z MCI mają zwiększone ryzyko rozwoju demencji: u blisko 40% osób z MCI rozwija się pewien rodzaj demencji w ciągu następnych 5-8 lat.

Czy i jak można chronić się przed demencją
Zdrowy styl życia może chronić zarówno mózg, jak i ciało. Stosując odpowiednią dietę, dbając o odpowiednią ilość snu, regularnie ćwicząc, zmniejszając stres i prowadząc życie towarzyskie chronimy się przed popadnięciem w chorobę. Badania pokazują, że zdrowe nawyki mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji i zaburzeń poznawczych, a także innych chorób i powikłań, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2 i nadciśnienie.

pl_PLPolski